تماس با ما
021-25441600
021-25441500

چیلر چیست ؟

دستگاهی است که حرارت را از مایع (معمولاً آب) بر اساس سیکل تبرید تراکم بخار یا جذبی می‌زداید. این مایع می‌تواند برای خنک کاری هوا در دستگاه‌ها ( هواسازها و فن کوئل ها) استفاده شود که معمولاً به صورت سیکل و درون یک مبدل حرارتی جریان دارد.

انواع چیلرها

چیلرها به دو دسته چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی تقسیم می‌شوند. شکل دیگر تقسیم‌بندی چیلرها بر اساس مدل خنک شدن ماده مبرد است که به دو دسته آب خنک، هوا خنک تقسیم‌بندی می‌شوند.
چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی باعث ایجاد برودت و سرما می‌شوند.

چیلر تراکمی
در چیلرهای تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد(فشار آن افزایش میابد ). این گاز سپس به کندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌گردد این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین دچار کاهش فشار آنی شده و وارد فضای خنک کننده (اواپراتور) می‌شود که این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سردکننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک‌کننده، باعث کاهش دمای فضای خنک‌کننده می‌گردد. پس از تبخیر این گاز به کمپرسور منتقل می‌شود و این سیکل تکرار میشود.

چیلر جذبی
در چیلرهای جذبی برخلاف چیلرهای تراکمی از ماده جذب‌کننده (Absorber) و مولد حرارتی (ژنراتور) به جای کمپرسور استفاده می‌گردد. عمومی‌ترین خنک‌کننده در چیلرهای جذبی سیستم برمید لیتیم (لیتیوم برماید) است. در این سیستم، در قسمت جذب‌کننده، بخار آب توسط لیتیوم برماید غلیظ جذب شده و در قسمت مولد حرارتی، آب بر اثر حرارت تبدیل به بخار می‌شود. بخار آب در کندانسور که دارای فشار ۱/۰ اتمسفر است به حالت مایع در می‌آیدو سپس در خنک‌کننده که تحت فشار ۰٫۰۱ اتمسفر دوباره به بخار تبدیل می‌گردد و آب برای اینکه تبخیر گردد گرمای نهان خود را از محیط خنک‌کننده می‌گیرد و باعث ایجاد برودت می‌گردد سپس بخار آب ایجاد شده در خنک‌کننده به جذب‌کننده منتقل می‌گردد و دوباره این چرخه تکرار می‌شود.
سیستم چیلر را می توان برای همه پروژه ها اختصاص داد که در ساختمان کوچک از مینی چیلر ها و در ساختمان های بزرگ از چیلر هایی با تناژ بالاتر استفاده نمود .
چیلر های هواخنک (با کندانسور هوایی ) باید در محیط های خارج از ساختمان مانند بام ، تراس یا محوطه پروژه نصب گردد ولی چیلر های آب خنک (کندانسور آبی ) باید داخل موتورخانه ساختمان نصب گردد .

چیلرهای لنزور

چیلرهای لنزور بصورت هوا خنک و با کمپرسور اسکرال و از تناژ 10  الی 100 تن تبرید با کندانسور هوایی طراحی و تولید می گردد .
این چیلرها مدولار بوده و با توجه به تناژ آنها دارای تعدد سیکل و کمپرسور میباشند .
این چیلر ها قابلیت کنترل ظرفیت با چند مدار مجزا و کنترل هوشمند با افزایش راندمان 10 الی 15 درصدی را دارد .
چیلرهای لنزور با مبردهای R22 و R407c تولید می گردد و کمپرسور و سایر قطعات آن به مدت 2 سال از زمان نصب و راه اندازی تحت گارانتی شرکت تهویه آذین البرز میباشد .

دانلود کاتالوگ