تماس با ما
021-25441600
021-25441500

سیستم VRF یا VRV

تاریخچه VRF» VRF LENZOR وی ار اف لنزور»

سیستم VRF وی ار اف اولین بار در سال ۱۹۸۲ در ژاپن اختراع ، تولید و روانه بازار شد . هم اکنون سیستم های تهویه مطبوع VRF در بیش از ۵۰ درصد از ساختمان های اداری ، مسکونی و در ۳۳ درصد ساختمان های بزرگ تجاری و چند منظوره کشور به کار ميرود .

سیستم وی ار اف VRF با توجه به امکانات هوشمند سازی و میزان بسیار پایین مصرف انرژی جز پرکاربردترین محصولات تهویه مطبوع در اروپا ، ژاپن و ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس میباشد.

شرکت تهویه آذین البرز به عنوان یکی از شرکت های وارد کننده دستگاه های تهویه مطبوع اقدام به واردات دستگاهای VRF با برند تجاری لنزور نموده است.

 

VRF وی ار اف چیست ؟

وی آر اف مخفف این سه کلمه می باشد:     V(Variable ) – R(Refrigerant) – F(Flow)
به معنای جریان متغیر سیال بین یونیت خارجی و یونیت های داخلی می باشد. در این سیستم امکان اتصال چندین یونیت داخلی به یک کندانسور وجود دارد و با توجه به هوشمندی این سیستم در زمان استفاده هر یونیت داخلی فقط به همان میزان استفاده دستگاه تحت بار رفته و انرژی مصرف میکندد . با توجه به اینکه  سیستم VRF  وی آر اف یک سیستم بروز و حرفه ای میباشد اجرای آن کار بسیار تخصصی و فنی بوده و در صورت وجود کوچکترین نقص در طراحی یا اجراء سیستم به نحو مطلوب عمل نخواهد کرد . لذا مقتضی است سازندگان محترم در این خصوص دقت نظر نماید.  

شرکت تهویه آذین البرز با تکیه بر دانش گروه فنی و مهندسی و همچنین با  تلاش تیم متخصص اجرایی خود تاکنون پروژه های ساختمانی مسکونی و اداری تجاری بزرگی را مجهز به سیستم  VRF LENZOR با وی ار اف لنزور نموده است.

 

سیستم VRF LENZOR  وی ار اف لنزور

سیستم VRF LENZOR  وی ار اف لنزور در ظرفیت های 4 الی 26 تن تبرید در یک یونیت خارجی قابل عرضه می باشدکه با اتصال چند یونیت خارجی به یکدیگر می توان در ظرفیت های بالاتر هم از آن استفاده نمود .

این سیستم ها بصورت Full Inverter  بوده و قابلیت کارکرد تا دمای 50 درجه سانتیگراد را دارا میباشد. این سیستم دارای تکنولوژی طراحی کشور ژاپن بوده و مدیریت سیستم ، پیکربندی ظاهری  و کمپرسورهای آن متعلق به کمپانی    GREEمی باشد .

سیستم VRF LENZOR  وی ار اف لنزور دارای مبرد R410a بوده و کمپرسور آن به مدت 5 سال و سایر قطعات آن به مدت 18 ماه از زمان نصب و راه اندازی تحت گارانتی شرکت تهویه آذین البرز میباشد.

طريقه کارکرد سیستم های وی ار اف  VRF

سیستم‌های وی ار اف ، که در آنها از تعدادي واحد داخلی متصل به یک واحد خارجی استفاده می‌شود، دارای یک تکنولوژي مناسب برای نصب در ساختمان‌های مسکونی ، اداری  و تجاری سبک بوده که همچنین می‌توانند تهویه مطبوع خوبي را برای مجموعه های چند منظوره و هتل ها نیز فراهم نمایند.

در فناوری وی ار اف VRF از کنترل‌های هوشمند یکپارچه، محرک‌های سرعت متغیر (VSD)، لوله‌کشی مبرد، و بازیابی گرما برای تولید محصولاتی استفاده می‌شود که واجد ویژگی ‌هایی مانند سهولت نصب ، بازدهي بالای انرژی، انعطاف پذیری عملکرد، و کنترل منطقه ای هستند.در فناوری وی ار اف VRF از موتورهایی با مبدل جریان (کموتاتور) الکترونیکی (ECM)، کمپرسورهای پیچی با محرک معکوس گر، کمپرسورهای چندتایی، پیکربندی‌های چندکاره، مداربندی پیچیده مبرد و روغن، برگشت‌ها، و کنترل‌هایی استفاده می‌شود که اجازه می‌دهند تا ۶۰ یونیت داخلی یا بیشتر به شکل متصل به یک واحد خارجی متصل و به شکل بسیار مطلوب راه اندازی شود.

اجزای اصلی سیستم دستگاه های VRF LENZOR  وی ار اف لنزور

1. کمپرسور اینورتر GREEدستگاه لنزور

کمپرسوری که با کنترل میزان فرکانس ورودی از برد اینورتر یا IPM به سرعت دلخواه مغز اصلی سیستم یا همون Main PCB رسیده تا میزان برودت لازم تامین شود.

برند لنزور نسل 6 دستگاه های وی ار اف VRF  با کمپرسور اینورتر را وارد کرده است.

2. شیر Hot gas by passVRF LENZOR وی ار اف لنزور

وظیفه این شیر کنترل حفظ بالانس خط HP و LP می‌باشد و در صورتیکه LP از حد مجاز پایین تر قرار گیرد، این شیر از خط HP گاز داغ را به خط LP بای پس می نماید.

3. جدا کننده روغن (oil separator) VRF LENZOR  وی ار اف لنزور

وسیله ای که بعد از کمپرسور در سیکل قرار دارد و درون آن از جنس Cyclone هست با بوجود آمدن اثر گریز از مرکز روغن را در پیرامون محفظه به چرخش در آورده و با جمع شدن در کف، مبرد با حدود 1 درصد اختلاط روغن را به سمت کندانسور میفرستد و روغن اضافه جهت روانکاری باز به کمپرسور برمی گرداند
جهت روانکاری صحیح در نسل 2 و 3 این امر هر 8 ساعت یکبار رخ می‌داد اما در نسل شش با وجود سنسورoil level control، بصورت مرتب دمای discharge هر کمپرسور با دمای روغن خود تفریق می شود و Main PCB از حاصل اختلاف دمای مذکور به میزان سطح روغن باتوجه به داده قبلی کارخانه پی برده و عمل روانکاری را با شیر برگشتی روغن انجام میدهد.

4. شیر انبساط الکترونیکی (EEV) VRF LENZOR  وی ار اف لنزور

که مخفف electronic expansion valve هست و در دو قسمت کاربرد دارد:

الف:  یونیت خارجی با نام Main EEV که در حالت سرمایش fully open هست چون باید کل مبرد باسرعت به سمت پنلها حرکت کند و عمل انبساط اصلی در پنلهای داخلی بصورت مستقل انجام شود که در حالت گرمایش یونیت خارجی بعنوان اواپراتوراستفاده میشود حال بعنوان شیر انبساط استفاده میگردد.

ب :  Indoor EEV

این شیرها درهر یونیت داخلی و خارجی نصب شده و عمل انبساط و اختناق در سرمایش را بعهده دارد
میزان باز یا بسته شدن این شیرها توسط پالس های الکترونیکی از طریق مغز اصلی دستگاه یا همان Main PCB بسته به نیاز سرمایش و یا گرمایش باز یا بسته می‌شود. در حالت بسته تمام EEV ها دارای 40 پالس هستند که علتش اینست که همیشه جهت عبور ازت در تست و یا وکیوم در حین راه اندازی، ارتباط خط رفت و برگشت برقرار بماند.

5. مبدل سابکولرVRF LENZOR  وی ار اف لنزور

یک مبدل حرارتی در یونیت خارجی که با گرفتن مایع سرد از خط کم فشار، دمای مبرد مایعی که از کندانسور خارج شده (در حالت سرمایش) را بیشتر میکند و همچنین حجم آن را افزایش می دهد. هدف اصلی آن هم جبران افت حاصل از طول زیاد لوله کشی ذکر شده هست.

با سابکول بیشتر، در قسمت مایع منحنی PH پیشروی می‌کنیم و دمای پایین تری را بدست می آوریم که دو مزیت دیگر هم دارد:

الف~ افزایش اثر سرمایش باتوجه به طولانی تر شدن خط فوقانی متناظر با LP که باعث نیاز به انجام کار کمتر و در نتیجه افزایش COP نیز می‌شود

ب~ با توجه به پیشروی بیشتر در ناحیه مایع، درصد مایع بیشتری به اواپراتور راه می‌یابد که خود باعث جذب گرمای بیشتر از محیط می‌شود

6. VRF LENZOR  وی ار اف لنزور  آکومولاتور

وظیفه آکومولاتور ، جداسازی مایع از گاز بوده که مایع در پایین جمع شده و گاز از بالا به سمت ساکشن کمپرسور حرکت میکند.

در نسل 4 به قسمت پایین آکومولاتور مخزن Receiver اضافه شده که میزان مایع بیش از اندازه سیکل را به درون خود برده و در زمان لازم با یک شیر external مبرد مایع مورد نیاز را به آکومولاتور هدایت می‌کند.

7. High pressure switch VRF LENZOR وی ار اف لنزور

هفتمین قسمت  High pressure switch خواهد بود که یک شیر اطمینان در زمان بالا رفتن فشار گاز در نسل6 بوده و وقتی این میزان از 3200 کیلوپاسکال بیشتر شود، وارد عمل شده و گاز داغ را به خط کم فشار برگشت میدهد.
 در صورتیکه به هر دلیلی فشار کم نشود و تا 4100 کیلوپاسکال افزایش پیدا کند، دستگاه به صورت اتوماتیکshut down خواهد شد تا عیب مکانیکی یا الکترونیکی آن برطرف گردد.

 

لوله کشی دستگاه VRF LENZOR  وی ار اف لنزور

لوله کشی سیستم های وی ار اف VRF طبق نقشه لتس اجرا می شود که مطابق با  استانداردهای شرکت سازنده می باشد.

همچنین همانطور که در نقشه زیر مشاهده میفرمایید دستگاه های VRF  لنزور قابلیت اتصال به انواع مختلف پنل های داخلی مانند پنل دیواری و پنل های کاستی و پنل های سقفی توکار(کانسیلد) را دارد که باعث می شود در طراحی ساختمان ها  کمک زیادی به مهندسین طراح و سازندگان محترم شود.